TOLC Sınavına Hazırlık

TOLC sınavına Firenze Eğitim ile online dersler ve online sınıf eğitimi ile hazırlanabilirsiniz. TOLC sınavları ile başvuru yapılan bölümler nedir?

TOLC sınavı nedir?

TOLC sınavı CISIA kurumundan düzenlenen bir sınavdır. Başvurmak istediğiniz fakülteye göre farklı bir TOLC sınavına girmeniz gerekir. Başvurmak istediğiniz üniversitenin web sayfasında gereken TOLC sınavıyla ilgili bilgi bulabilirsiniz. Şimdiki mevcut TOLC sınavları aşağıdaki gibidir. TOLC sınavların yapısı ve süresi birbirinden farklıdır. TOLC sınav kaydı aşamasında öğrenciler tercih ettiği TOLC sınavı seçer.

TOLC-E

TOLC-E Sınavı Ekonomi, İşletme, İktisat ve Uluslararası İlişlkiler bölümleri için geçerlidir. TOLC-E sınav dili İtalyancadır, süresi 90 dakikadır ve 36 sorudan oluşur. Sınav; 13 Mantıksal Akıl Yürütme, 10 Metin Analizi, 13 Matematik sorusundan oluşur.

TOLC-I

TOLC-I Sınavı Mühendislik ve Biyoteknoloji bölümleri için geçerlidir. TOLC-I sınav dili İtalyancadır, süresi 110 dakikadır ve 50 sorudan oluşur. Sınav; 20 Matematik, 10 Mantıksal Akıl Yürütme, 10 Fizik ve Kimya, 10 Metin Analizi sorusundan oluşur.

TOLC-SU

TOLC-SU Sınavı Sosyal Bilimleri, Dil ve Edebiyat, İletişim ve Hukuk bölümleri için geçerlidir. TOLC-SU sınav dili İtalyancadır, süresi 100 dakikadır ve  50 sorudan oluşur. Sınav; 30 İtalyanca Dil Bilgisi ve Metin Analizi, 10 Genel Kültür,  10 Mantıksal Akıl Yürütme  sorusundan oluşur.

TOLC-F

TOLC-F Sınavı Eczacılık bölümü için geçerlidir. TOLC-F sınav dili İtalyancadır, süresi  72 dakikadır ve  50 sorudan oluşur. Sınav; 15 Biyoloji, 15 Kimya, 7 Matematik, 7 Fizik, 6 Mantıksal Akıl Yürütme  sorusundan oluşur.

TOLC-S

TOLC-S Sınavı Kimya ve Matematik bölümleri için geçerlidir. TOLC-S sınav dili İtalyancadır, süresi 110 dakikadır ve 50 sorudan oluşur. Sınav; 20 Matematik, 10 Mantıksal Akıl Yürütme, 10 Metin Analizi, 10 Fizik ve Kimya  sorusundan oluşur.

TOLC-B

TOLC-B Sınavı Biyoloji ve Biyoteknoloji  bölümleri için geçerlidir. TOLC-B sınav dili İtalyancadır, süresi 110 dakikadır ve  50 sorudan oluşur. Sınav; 20 Matematik, 10 Biyoloji, 10 Fizik, 10 Kimya  sorusundan oluşur.

TOLC-PSI

TOLC-PSI Sınavı Psikoloji bölümleri için geçerlidir. TOLC-PSI sınav dili İtalyancadır, süresi 110 dakikadır ve 60 sorudan oluşur. Sınav; 15 Okuma Anlama, 15 Sayısal Mantık, 10 Sözel Mantık, 10 Biyoloji, 10 Mantık  sorusundan oluşur.

ENGLISH TOLC-PSI

ENGLISH TOLC-PSI Sınavı Padova Psikoloji bölümleri için geçerlidir. TOLC-PSI sınav dili İngilizcedir, süresi 95 dakikadır ve  50 sorudan oluşur. Sınav; 10 Okuma Anlama, 10 Sayısal Mantık, 10 Sözel Mantık, 10 Biyoloji, 10 Matematik  sorusundan oluşur.

Psikoloji okumak isteyen öğrenciler için TOLC-PSI hazırlık kursu

Eğitim Şekli Eğitim Dili Süre Toplam Ders Başlangıç Tarihi Ücret
Online İngilizce 2 hafta 60 Ocak 2025 20.000 TL + kdv

 

ENGLISH TOLC-E

ENGLISH TOLC-E sınavı İngilizce eğitim dilinde sunulan İşletme, Uluslararası İlişkiler, Yönetim, Ekonomi bölümleri için geçerlidir. ENGLISH TOLC-E sınav dili İngilizcedir, süresi  90 dakikadır ve  36 sorudan oluşur. Sınav; 13 Mantıksal Akıl Yürütme, 10 Metin Analizi, 13 Matematik sorusundan oluşur.

ENGLISH TOLC-I

ENGLISH TOLC-I sınavı İngilizce eğitim dilinde sunulan Mühendislik, Yazılım, Genetik gibi bölümler için geçerlidir. ENGLISH TOLC-I sınav dili İngilizcedir, süresi 110 dakikadır ve  50 sorudan oluşur. Sınav; 20 Matematik,10 Mantıksal Akıl Yürütme, 10 Fizik ve Kimya, 10 Metin Analizi sorusundan oluşur.

ENGLISH TOLC-F

ENGLISH TOLC-F Sınavı Eczacılık bölümü için geçerlidir. ENGLISH TOLC-F sınav dili İngilizcedir, süresi 72 dakikadır ve 50 sorudan oluşur. Sınav; 15 Biyoloji, 15 Kimya, 7 Matematik, 7 Fizik, 6 Mantıksal Akıl Yürütme sorusundan oluşur.

 

TOLC sınavı ile hangi üniversiteler için başvuru yapabilirim?

TOLC sınavları birçok üniversite için geçerlidir. Her fakülte için farklı bir TOLC sınavı gerekebilir. Başvurmak istediğiniz bölümün web sayfasından gereken TOLC sınavıyla ilgili bilgi alabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız [email protected]’den bize ulaşınız.

TOLC sınavı Bologna, Padova, Sapienza, Pisa, Genova, Pavia üniversitelerinde kabul edilir. Fakat her bölüm için geçerli olmayıp başvuru yapmak istediğiniz bölümün web sayfasında gereken TOLC sınavını kontrol etmeniz gerekir.

TOLC sınavında kaç puan almam gerekir?

TOLC sınavında alınması gereken minimum puan üniversiteler tarafından belirlenir. TOLC sınavının kendisi için bir baraj puanı yok. Başvuru yapmak istediğiniz üniversite bir baraj puanı belirleyebilir. Üniversitelerin web sayfalarından minimum gereken puanla ilgili bilgi alabilirsiniz.

TOLC sınavına ne zaman girebilirim?

Şubat ve Kasım ayların arasında TOLC sınavına girilebilir. Hafta içi her gün sınava girmek mümkün. Başvuru yapmak isteyen öğrenciler 11. sınıf ya da 12. sınıfta TOLC sınavlarına girebilir. Üniversite başvuruları ise 12. sınıfta yapılır. 11. sınıfta TOLC sınavına giren öğrenciler 12. sınıfta TOLC sonuçları ile başvuru yapabilirler.

TOLC sınavına nerede girebilirim?

Şubat ve Kasım ayların arasında İtalya’da çeşitli sınav merkezlerinde TOLC sınavılarına girilebilir. Pandemi sebebiyle TOLC sınavına uzaktan girmek mümkün. İtalyan üniversitelerinin resmi kayıt ofisi olarak yılda birkaç kere Firenze Eğitim tarafından TOLC sınav oturumları İstanbul’da da düzenlenir. Türkiye’de TOLC sınavına girmek isteyen öğrenciler [email protected]’den bize ulaşabilirler.

TOLC sınavına nasıl kayıt olabilirim?

CISIA resmi web sayfasında TOLC sınavlarına kayıt olabilirsiniz. [email protected]’den bize ulaşarak TOLC sınav kaydı için bizden destek alabilirsiniz.

TOLC sınavı sonuçları ne zaman açıklanıyor?

TOLC sınavına giren öğrenciler sınav biter bitmez bilgisayarın ekranında sınav sonuçlarını görebilirler. İsteyen öğrenciler CISIA resmi web sayfasında kişisel alanına giriş yaparak da sınav sonuçlarını görebilerler.

TOLC sınavına kaç defa girebilirim?

İsteyen öğrencilerin ayda bir kez TOLC sınavlarına girme hakkı var.

TOLC sınav ücreti nedir?

TOLC sınav ücreti 30 Euro’dur.

TOLC sınav örnekleri nereden temin edebilirim?

CISIA resmi web sayfaında bazı TOLC sınav örnekleri temin edebilirsiniz. İsteyen öğrenciler Firenze Eğitim'in yaptığı  TOLC deneme sınavına girebilirler. Deneme sınavımız online yapılır. Deneme testimizin ücreti 200 TL+ KDV dir.

TOLC Sınavları birebir özel dersler ile hazırlık  (İngilizce veya İtalyanca eğitim dilinde dersler verilir)

Firenze Eğitim'den ihtiyacınıza göre 10 ve 20 saatlik özel ders paketleri alarak yıl içerisinde dilediğiniz gün ve saatlerde, dilediğiniz yoğunlukta, konusunda uzman branş eğitmenleri eşliğinde kişisel bir program ile sınava hazırlanabilirsiniz. Eğitim dili İngilizce veya İtalyanca olabilir. 

Eğitim şekli  Eğitim Dili Süre Başlangıç ve Bitiş Tarihleri Ücret
Online İngilizce 10 saat İsteğe Bağlı 10.000 TL + KDV
20 saat 19.000 TL + KDV
İtalyanca 10 saat 10.000 TL + KDV
20 saat 19.000 TL + KDV

 

Tüm dersler online yapılır. Online özel ders paketleri hakkında bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.  [email protected]

 

İtalyan Üniversiteleri giriş sınav hazırlığında Frenze Eğitim başarı oranı nedir?

Firenze Eğitim ile sınav hazırlığı yapan öğrencilerin istedikleri fakülteye yerleşim oranları çok yüksektir. Non EU öğrencilerine ayrılan kontenjanın büyük kısmını öğrencilerimiz almaktadır. Hazırlığa başlamadan önce deneme sınavlarımız ile öğrencilerimizin seviyesi tespit edilir. Hazırlık süresince ve sonunda öğrencilerimiz tekrar deneme sınavlarına tabi tutularak seviyesindeki değişim değerlendirilir. Bizden hazırlık alan öğrencilerimiz istatistiklerimize göre sunduğumuz ders programı sonunda test puanları 20 katına varan artış gösterebilmektedir. Firenze Yurt Dışı Eğitim web sayfasında gurur tablomuz kısmında başarı ile yerleşen öğrencilerimizi inceleyebilirsiniz.